УКАЗ ПРЭЗІДЭНТА РЭСПУБЛІКІ БЕЛАРУСЬ

8 студзеня 2020 г. № 7

Аб узнагароджанні

За шматгадовую плённую працу, узорнае выкананне службовых абавязкаў, значны асабісты ўклад у забеспячэнне абараназдольнасці краіны і ўмацаванне грамадскага парадку, развіццё сельскай і дарожнай гаспадаркі, чыгуначнага і нафтаправоднага транспарту, заслугі ў галіне адукацыі, навукі, культуры, мастацтва і спорту:

1. Узнагародзіць:

 

ордэнам «За службу Радзіме» ІІ ступені

 

Белаконева
Алега Аляксеевіча

начальніка Генеральнага штаба Узброеных Сіл – першага намесніка Міністра абароны (2014–2019 гады)

 

ордэнам «За службу Радзіме» ІІІ ступені

 

Казлоўскага
Генадзія Мікалаевіча

начальніка ракетных войскаў і артылерыі – начальніка ўпраўлення ракетных войскаў і артылерыі Генеральнага штаба Узброеных Сіл, генерал-маёра

Карзюка
Дзмітрыя Міхайлавіча

начальніка ўпраўлення дзяржаўнай аўтамабільнай інспекцыі міліцыі грамадскай бяспекі Міністэрства ўнутраных спраў, палкоўніка міліцыі

Мяцельскага
Андрэя Іванавіча

першага намесніка начальніка дзяржаўнай пажарнай аварыйна-выратавальнай установы «Рэспубліканскі атрад спецыяльнага прызначэння» Міністэрства па надзвычайных сітуацыях, палкоўніка ўнутранай службы

 

ордэнам Пашаны

 

Анфімава
Леаніда Васільевіча

Старшыню Камітэта дзяржаўнага кантролю

Ката
Вячаслава Сцяпанавіча

галоўнага трэнера нацыянальнай каманды Рэспублікі Беларусь па самба дзяржаўнай установы «Рэспубліканскі цэнтр алімпійскай падрыхтоўкі «Стайкі»

Козіч
Марыю Антонаўну

кіраўніка вытворчай брыгады ў раслінаводстве камунальнага сельскагаспадарчага ўнітарнага прадпрыемства «Гіркі», Воранаўскі раён

Ліса
Анатоля Васільевіча

старшыню Брэсцкага аблвыканкама

Панасюка
Пятра Пятровіча

старшага электрамеханіка па абслугоўванні і рамонце прылад чыгуначнай аўтаматыкі і тэлемеханікі Асіповіцкай дыстанцыі сігналізацыі і сувязі транспартнага рэспубліканскага ўнітарнага прадпрыемства «Магілёўскае аддзяленне Беларускай чыгункі»

Паўлюкевіча
Валерыя Эдуардавіча

дырэктара раённага сельскагаспадарчага ўнітарнага прадпрыемства «Алекшыцы», Бераставіцкі раён

 

ордэнам Францыска Скарыны

 

Бадака
Аляксандра Мікалаевіча

дырэктара выдавецкага рэспубліканскага ўнітарнага прадпрыемства «Мастацкая літаратура»

Копцеву
Святлану Іванаўну

першага прарэктара ўстановы адукацыі «Беларускі дзяржаўны педагагічны ўніверсітэт імя Максіма Танка»

Шкарубу
Валерыя Федаравіча

члена грамадскага аб’яднання «Беларускі саюз мастакоў»

 

медалём «За адзнаку ў воінскай службе»

 

Дарошку
Дзмітрыя Леанідавіча

намесніка камандзіра 310-й гвардзейскай групы артылерыі 120-й асобнай гвардзейскай механізаванай брыгады Паўночна-заходняга аператыўнага камандавання Узброеных Сіл, падпалкоўніка

Каваленку
Ігара Уладзіміравіча

начальніка ўпраўлення Дзяржаўнага пагранічнага камітэта, палкоўніка

Кузьмука
Ігара Мікалаевіча

начальніка бранятанкавага ўпраўлення Міністэрства абароны, палкоўніка

Ліпскага
Андрэя Міхайлавіча

начальніка разліку баявой машыны рэактыўнай артылерыйскай батарэі рэактыўнага артылерыйскага дывізіёна 336-й рэактыўнай артылерыйскай брыгады Узброеных Сіл, старшага прапаршчыка

Любкіна
Дзмітрыя Мікалаевіча

начальніка ўпраўлення Дзяржаўнага пагранічнага камітэта, палкоўніка

Малішэўскага
Аляксея Іванавіча

начальніка аддзялення баявой падрыхтоўкі – начальніка паветрана-агнявой і тактычнай падрыхтоўкі 116-й гвардзейскай штурмавой авіяцыйнай базы Ваенна-паветраных сіл і войскаў супрацьпаветранай абароны Узброеных Сіл, падпалкоўніка

Маторнага
Юрыя Міхайлавіча

начальніка аддзела Дзяржаўнага пагранічнага камітэта, палкоўніка

Чопчыца
Паўла Сцяпанавіча

намесніка камандзіра па паветрана-дэсантнай падрыхтоўцы – начальніка аддзялення паветрана-дэсантнай падрыхтоўкі 5-й асобнай брыгады спецыяльнага прызначэння Узброеных Сіл, палкоўніка

Юрастава
Ігара Мікалаевіча

начальніка ўпраўлення Дзяржаўнага пагранічнага камітэта, палкоўніка

 

медалём «За адзнаку ў ахове грамадскага парадку»

 

Барысёнка
Аляксея Уладзіміравіча

намесніка начальніка 1-га аддзела 2-га ўпраўлення галоўнага ўпраўлення па барацьбе з арганізаванай злачыннасцю і карупцыяй Міністэрства ўнутраных спраў, падпалкоўніка міліцыі

Варанкевіча
Віктара Анатольевіча

намесніка начальніка аператыўна-пошукавага аддзела галоўнага ўпраўлення ўнутраных спраў Мінскага гарвыканкама, падпалкоўніка міліцыі

Жураўскага
Леаніда Вячаслававіча

камандзіра першай аператыўнай роты атрада міліцыі асобага прызначэння галоўнага ўпраўлення ўнутраных спраў Мінскага гарвыканкама, падпалкоўніка міліцыі

Лужынскага
Мікалая Анатольевіча

намесніка начальніка ўпраўлення аховы правапарадку і прафілактыкі міліцыі грамадскай бяспекі галоўнага ўпраўлення ўнутраных спраў Мінскага гарвыканкама – начальніка аддзела па масавых мерапрыемствах, падпалкоўніка міліцыі

Палулеха
Аляксандра Уладзіміравіча

начальніка ўпраўлення ўнутраных спраў адміністрацыі Фрунзенскага раёна г. Мінска, палкоўніка міліцыі

Правілу
Віктара Анатольевіча

намесніка начальніка крымінальнай міліцыі па аператыўна-вышуковай рабоце галоўнага ўпраўлення ўнутраных спраў Мінскага гарвыканкама, палкоўніка міліцыі

Ціхіню
Уладзіміра Яўгенавіча

намесніка начальніка галоўнага ўпраўлення па барацьбе з арганізаванай злачыннасцю і карупцыяй Міністэрства ўнутраных спраў – начальніка 2-га ўпраўлення, палкоўніка міліцыі

 

медалём «За адзнаку ў ахове дзяржаўнай граніцы»

 

Ляшука
Алега Аляксандравіча

начальніка галоўнага ўпраўлення Дзяржаўнага пагранічнага камітэта, палкоўніка

 

медалём «За адзнаку ў папярэджанні і ліквідацыі надзвычайных сітуацый»

 

Панамарэнку
Яўгенія Андрэевіча

начальніка службы супрацьпажарнай абароны і аварыйна-выратавальных работ – начальніка ваеннай каманды супрацьпажарнай абароны і аварыйна-выратавальных работ 25-га арсенала Узброеных Сіл, старшага лейтэнанта

 

медалём «За працоўныя заслугі»

 

Абметку
Аляксандра Міхайлавіча

начальніка ўпраўлення будаўніцтва і жыллёва-камунальнай гаспадаркі Апарату Савета Міністраў Рэспублікі Беларусь

Барысенку
Аляксандра Міхайлавіча

першага намесніка Кіраўніка Апарату Савета Міністраў Рэспублікі Беларусь

Бібіла
Валянціну Мікалаеўну

прафесара кафедры крымінальнага працэсу і пракурорскага нагляду Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта

Бічана
Мікалая Уладзіміравіча

дырэктара рэспубліканскага ўнітарнага прадпрыемства па ўтрыманні і развіцці сродкаў тэхналагічнай сувязі «Белдарсувязь»

Бялея
Леаніда Іосіфавіча

дырэктара ўстановы адукацыі «Гродзенскі дзяржаўны прафесійны тэхналагічны каледж»

Галавея
Васілія Васільевіча

начальніка стралковай каманды на станцыі Жлобін Гомельскага атрада ваенізаванай аховы дзяржаўнага аб’яднання «Беларуская чыгунка»

Ганчарэнку
Рыгора Рыгоравіча

загадчыка кафедры заалогіі, фізіялогіі і генетыкі ўстановы адукацыі «Гомельскі дзяржаўны ўніверсітэт імя Францыска Скарыны»

Голікава
Георгія Емельянавіча

дырэктара ліцэя міждзяржаўнай адукацыйнай установы вышэйшай адукацыі «Беларуска-Расійскі ўніверсітэт»

Долбіча
Уладзіміра Іванавіча

машыніста ўстановак па абслугоўванні рухомага саставу Наваполацкай прамывачна-прапарачнай станцыі транспартнага рэспубліканскага ўнітарнага прадпрыемства «Віцебскае аддзяленне Беларускай чыгункі»

Дубіну
Аляксандра Уладзіміравіча

галоўнага спецыяліста аддзела двухбаковага супрацоўніцтва ўпраўлення міжнароднага супрацоўніцтва Міністэрства ўнутраных спраў, палкоўніка міліцыі запасу

Іванова
Мікалая Мікалаевіча

старшага электрамеханіка па абслугоўванні і рамонце прылад чыгуначнай аўтаматыкі і тэлемеханікі Полацкай дыстанцыі сігналізацыі і сувязі транспартнага рэспубліканскага ўнітарнага прадпрыемства «Віцебскае аддзяленне Беларускай чыгункі»

Іўко
Валянціна Сяргеевіча

дацэнта кафедры спартыўнай барацьбы ўстановы адукацыі «Беларускі дзяржаўны ўніверсітэт фізічнай культуры»

Канановіча
Віктара Іванавіча

машыніста бульдозера будаўніча-мантажнага рэспубліканскага ўнітарнага прадпрыемства «БЕЛТРАНСАЎТАМАТЫКА» Беларускай чыгункі

Касцюкевіча
Рыгора Мікалаевіча

намесніка старшыні Мінскай гарадской арганізацыі ветэранаў вайны ў Афганістане «Памяць» грамадскага аб’яднання «Беларускі саюз ветэранаў вайны ў Афганістане»

Ката
Мікалая Ігнатавіча

начальніка аддзела ветэрынарыі камітэта па сельскай гаспадарцы і харчаванні Гродзенскага аблвыканкама

Каханчыка
Анатолія Робертавіча

брыгадзіра прадпрыемстваў чыгуначнага транспарту і метрапалітэнаў Полацкай дыстанцыі пуці транспартнага рэспубліканскага ўнітарнага прадпрыемства «Віцебскае аддзяленне Беларускай чыгункі»

Красуцкага
Мікалая Рыгоравіча

дырэктара сельскагаспадарчага рэспубліканскага ўнітарнага прадпрыемства «Саўгас «Рачкавічы» Беларускай чыгункі

Маркевіча
Антона Антонавіча

намесніка генеральнага дырэктара па эканоміцы адкрытага акцыянернага таварыства «Гроднажылбуд»

Мартынаву
Веру Васільеўну

дэкана факультэта сацыяльна-педагагічных тэхналогій установы адукацыі «Беларускі дзяржаўны педагагічны ўніверсітэт імя Максіма Танка»

Мкртычан
Галіну Васільеўну

загадчыка аддзела прававой, аналітычнай і метадычнай работы апарату Цэнтральнай камісіі Рэспублікі Беларусь па выбарах і правядзенні рэспубліканскіх рэферэндумаў

Мушынскага
Тадэуша Янавіча

дырэктара камунальнага сельскагаспадарчага ўнітарнага прадпрыемства «Гіркі», Воранаўскі раён

Нікалаева
Валерыя Валер’евіча

інжынера па наладцы і выпрабаваннях будаўніча-мантажнага рэспубліканскага ўнітарнага прадпрыемства «БЕЛТРАНСАЎТАМАТЫКА» Беларускай чыгункі

Панова
Алега Віктаравіча

урача-ўролага (загадчыка аддзялення) уралагічнага аддзялення дзяржаўнай установы «Рэспубліканскі шпіталь Дэпартамента фінансаў і тылу Міністэрства ўнутраных спраў Рэспублікі Беларусь», капітана міліцыі запасу

Патаповіча
Валянціна Станіслававіча

саветніка Міністра ўнутраных спраў упраўлення інфармацыі і грамадскіх сувязей Міністэрства ўнутраных спраў, палкоўніка міліцыі запасу

Патука
Станіслава Іосіфавіча

трактарыста-машыніста сельскагаспадарчай вытворчасці філіяла «Азот Агра» ўнітарнага сельскагаспадарчага прадпрыемства «Новы Двор-Агра», Іўеўскі раён

Прэдку
Сяргея Мікалаевіча

брыгадзіра (вызваленага) прадпрыемстваў чыгуначнага транспарту і метрапалітэнаў Ваўкавыскай дыстанцыі пуці транспартнага рэспубліканскага ўнітарнага прадпрыемства «Баранавіцкае аддзяленне Беларускай чыгункі»

Рагачука
Аляксандра Сцяпанавіча

старшыню Брэсцкага гарвыканкама

Рубанава
Аляксандра Сяргеевіча

галоўнага метролага адкрытага акцыянернага таварыства «Гомельтранснафта Дружба»

Семчанку
Ігара Валянцінавіча

прарэктара па вучэбнай рабоце ўстановы адукацыі «Гомельскі дзяржаўны ўніверсітэт імя Францыска Скарыны»

Сердзюкова
Анатолія Мікалаевіча

прафесара кафедры оптыкі ўстановы адукацыі «Гомельскі дзяржаўны ўніверсітэт імя Францыска Скарыны»

Сяменава
Уладзіміра Уладзіміравіча

начальніка аддзела капітальнага будаўніцтва ўпраўлення тылавога забеспячэння Дэпартамента аховы Міністэрства ўнутраных спраў, палкоўніка запасу

Хаецкага
Леаніда Адольфавіча

дзяжурнага лакаматыўнага дэпо Асіповічы транспартнага рэспубліканскага ўнітарнага прадпрыемства «Магілёўскае аддзяленне Беларускай чыгункі»

Чарняка
Анатолія Тадэвушавіча

трактарыста-машыніста сельскагаспадарчай вытворчасці вытворчага аддзялення № 2 філіяла «Князева» адкрытага акцыянернага таварыства «Агракамбінат «Скідзельскі», Зэльвенскі раён

Чырву
Уладзіміра Уладзіміравіча

начальніка вытворча-тэхнічнага цэнтра ўстановы «Магілёўскае абласное ўпраўленне Міністэрства па надзвычайных сітуацыях Рэспублікі Беларусь»

Шлык
Марыну Валер’еўну

намесніка дырэктара па выхаваўчай рабоце ўстановы адукацыі «Нацыянальны дзіцячы адукацыйна-аздараўленчы цэнтр «Зубронак»

Шынкарэнку
Уладзіміра Анатольевіча

загадчыка кафедры спецыяльнай педагогікі ўстановы адукацыі «Беларускі дзяржаўны педагагічны ўніверсітэт імя Максіма Танка»

Эйсманта
Генадзія Міхайлавіча

галоўнага агранома сельскагаспадарчага вытворчага кааператыва імя Дзеньшчыкова, Гродзенскі раён

Эйсманта
Яна Мацеушэвіча

аператара па штучным асемяненні жывёл і птушкі раённага сельскагаспадарчага ўнітарнага прадпрыемства «Алекшыцы», Бераставіцкі раён

Янушкевіча
Аляксандра Мечыслававіча

трактарыста-машыніста камунальнага сельска-гаспадарчага ўнітарнага прадпрыемства «Гнезна», Ваўкавыскі раён

 

медалём Францыска Скарыны

 

Бадзяка
Інесу Міхайлаўну

загадчыка кафедры харавога дырыжыравання ўстановы адукацыі «Беларуская дзяржаўная акадэмія музыкі»

Гарцуеву
Валянціну Аляксандраўну

артыста драмы дзяржаўнай установы «Нацыянальны акадэмічны тэатр імя Янкі Купалы»

Доўнар
Таісу Іванаўну

прафесара кафедры тэорыі і гісторыі дзяржавы і права Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта

Жытко
Анатолія Паўлавіча

прафесара кафедры гісторыі Беларусі і славянскіх народаў установы адукацыі «Беларускі дзяржаўны педагагічны ўніверсітэт імя Максіма Танка»

Зуя
Міхаіла Валер’евіча

артыста драмы дзяржаўнай установы «Нацыянальны акадэмічны тэатр імя Янкі Купалы»

Максіменку
Сяргея Афанасьевіча

дырэктара навукова-даследчай установы «Інстытут ядзерных праблем» Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта

Рыера
Якава Рыгоравіча

загадчыка кафедры ўсеагульнай гісторыі ўстановы адукацыі «Магілёўскі дзяржаўны ўніверсітэт імя А.А.Куляшова»

Стральца
Міхаіла Васільевіча

прафесара кафедры гуманітарных навук установы адукацыі «Брэсцкі дзяржаўны тэхнічны ўніверсітэт»

Харланчука-Южакова
Паўла Аляксандравіча

вядучага майстра сцэны дзяржаўнай установы «Нацыянальны акадэмічны тэатр імя Янкі Купалы»

Шода
Таццяну Аляксееўну

галоўнага захавальніка фондаў музея дзяржаўнай гісторыка-культурнай установы «Гомельскі палацава-паркавы ансамбль»

 

2. Прысвоіць ганаровыя званні Рэспублікі Беларусь:

 

«Заслужаны артыст Рэспублікі Беларусь»

 

Шпілеўскай
Юліі Аляксандраўне

артысту драмы дзяржаўнай установы «Нацыянальны акадэмічны тэатр імя Янкі Купалы»

 

«Заслужаны дзеяч мастацтваў Рэспублікі Беларусь»

 

Лойку
Георгію Валянцінавічу

прафесару кафедры мастацка-педагагічнай адукацыі ўстановы адукацыі «Беларускі дзяржаўны педагагічны ўніверсітэт імя Максіма Танка»

Ткачову
Уладзіміру Віктаравічу

члену грамадскага аб’яднання «Беларускі саюз мастакоў»

Чарнышову
Уладзіміру Федаравічу

члену грамадскага аб’яднання «Беларускі саюз мастакоў»

 

«Заслужаны дзеяч культуры Рэспублікі Беларусь»

 

Кундзянок
Святлане Сямёнаўне

выкладчыку па класе фартэпіяна ўстановы адукацыі «Магілёўскі дзяржаўны музычны каледж імя М.А.Рымскага-Корсакава»

Шпунту
Аркадзю Самуілавічу

загадчыку аддзела навукова-рэстаўрацыйных майстэрань установы «Нацыянальны мастацкі музей Рэспублікі Беларусь»

 

«Заслужаны вынаходнік Рэспублікі Беларусь»

 

Таніну
Леаніду Віктаравічу

галоўнаму саветніку закрытага акцыянернага таварыства «ГАЛАГРАФІЧНАЯ ІНДУСТРЫЯ»

 

«Заслужаны настаўнік Рэспублікі Беларусь»

 

Разуваевай
Людміле Сільвестраўне

настаўніку па класе баяна дзяржаўнай установы адукацыі «Дзіцячая музычная школа мастацтваў № 1 імя Ю.У.Семянякі г. Гродна»

 

«Заслужаны работнік адукацыі Рэспублікі Беларусь»

 

Камаровай
Ірыне Анатольеўне

дэкану факультэта педагогікі і псіхалогіі дзяцінства ўстановы адукацыі «Магілёўскі дзяржаўны ўніверсітэт імя А.А.Куляшова»

Рашэтнікаву
Сяргею Васільевічу

загадчыку кафедры паліталогіі Беларускага дзяржаўнага ўніверсітэта

 

«Заслужаны работнік транспарту Рэспублікі Беларусь»

 

Паўтарану
Леаніду Генадзьевічу

вадзіцелю аўтамабіля будаўніча-мантажнага рэспубліканскага ўнітарнага прадпрыемства «БЕЛТРАНСАЎТАМАТЫКА» Беларускай чыгункі

 

«Заслужаны работнік органаў пракуратуры Рэспублікі Беларусь»

 

Клімаву
Віктару Дзмітрыевічу

пракурору Брэсцкай вобласці, дзяржаўнаму саветніку юстыцыі 3 класа

Якіменку
Мікалаю Рыгоравічу

начальніку ўпраўлення кадраў і ідэалагічнай работы Генеральнай пракуратуры, старшаму саветніку юстыцыі

 

«Заслужаны трэнер Рэспублікі Беларусь»

 

Хвайніцкаму
Анатолію Уладзіміравічу

дырэктару ўстановы «Баранавіцкая спецыялізаваная дзіцяча-юнацкая школа алімпійскага рэзерву прафсаюзаў па спартыўнай гімнастыцы і боксе»

 

«Заслужаны майстар спорту Рэспублікі Беларусь»

 

Жарскай
Марыне Міхайлаўне

спартсмену-інструктару нацыянальнай каманды Рэспублікі Беларусь па самба дзяржаўнай установы «Рэспубліканскі цэнтр алімпійскай падрыхтоўкі «Стайкі»

Раманоўскай
Аляксандры Алегаўне

спартсмену-інструктару нацыянальнай каманды Рэспублікі Беларусь па фрыстайле ўстановы «Рэспубліканскі цэнтр алімпійскай падрыхтоўкі па фрыстайле»

 

Прэзідэнт Рэспублікі Беларусь

А.Лукашэнка